2014 m. balandžio 13 d., sekmadienis

VERBINĖS


SVEIKI!


ŠIANDIEN LOGOPEDĖ PASAKOJO, KAD IŠAUŠUS VERBINIŲ RYTUI, ŽMONĖS RYKŠTELE AR KADAGIO ŠAKELE BUDINA UŽSIMIEGOJUSIUS, APSNŪDUSIUS, NESPĖJANČIUS SU ANKSTI KĖLUSIAIS. PUSIAU DAINUODAMI SAKO ORACIJAS: „NE AŠ PLAKU, VERBA PLAKA..."

AŠ NESUPRATAU, KAS TOS ORACIJOS. GAL KAŽKOKS YPATINGAS ORAS? PASIRODO, KAD TAI - VISOKIOS IŠKILMINGOS KALBOS, SAKOMOS PER YPATINGAS ŠVENTES.

VERBA - ATGIMSTANČIOS AUGMENIJOS, GAMTOS GYVYBINĖS JĖGOS SIMBOLIS. SAKO, KITOS TAUTOS IRGI PASITINKA PAVASARĮ, PAŠVENTINDAMOS SPROGSTANČIŲ PUMPURŲ ŠAKELĘ.

DZŪKIJOJE IR SUVALKIJOJE BAŽNYČIOJE ŠVENTINA KADAGIO (ĖGLIO) ŠAKELĖS, ŽEMAIČIAI DAR PRIDEDA ALYVOS IR TUJOS RYKŠTĘ. KITUR ŠVENTINAMI ŽILVIČIO, KARKLO, GLUOSNIO KAČIUKŲ. RYTŲ LIETUVOJE PRIE "KAČIUKŲ" PRIDERINA ĄŽUOLO ŠAKELĘ SU PERNYKŠČIAIS LAPAIS.

SENIAU VERBĄ SURIŠDAVO RAUDONU VILNONIU SIŪLU, KURIS PAŠVENTINUS ĮGYDAVO GYDOMŲJŲ GALIŲ. LIETUVOS KAIME ŠVENTINTA VERBA BŪDAVO LAIKOMA IKI KITŲ VERBINIŲ LABAI PAGARBIAI - KRIKŠTASUOLĖJE, UŽKIŠUS UŽ ŠVENTŲ PAVEIKSLŲ. JA PASMILKOMA, UŽĖJUS GRĖSMINGAM AUDROS DEBESIUI, IŠGENANT GALVIJUS PIRMAI GANIAVAI, APŽIŪRINT PO ŽIEMOS BITELES. JOS NUBRAUKTŲ SPYGLIUKŲ ĮMAIŠOMA Į PARENGTĄ SĖJAI SĖKLĄ.

O VILNIUJE VERBOS PAČIOS GRAŽIAUSIOS, NIEKUR KITUR TOKIŲ NEPAMATYSI. JOS RIŠAMOS IŠ DAUGYBĖS DŽIOVINTŲ AUGALŲ. MOKSLININKAI MANO, KAD VERBOS - PROSENOVIŠKAS GYVYBĖS MEDŽIO, ŠVENTOS ŽEMĖS IR UGNIES SIMBOLIS.

MANO VERBOS TOKIOS.

PARENGTA PAGAL http://www.straipsniai.lt/kitos_sventes/puslapis/5880 MEDŽIAGĄ.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą